V pondělí 17. 6. 2024 jsme navštívili Divadlo J. K. Tyla v Plzni a užili jsme si komentovanou prohlídku. Divadlo J. K. Tyla má tři scény – Velké divadlo, Nové divadlo a Malou scénu, která se nachází v budově Nového divadla. My jsme navštívili úžasnou budovu novorenesančního Velkého divadla, jehož kapacita je 444 míst k sezení. Budova Velkého divadla byla postavena v roce 1902, jejím projektantem byl architekt Antonín Belšánek.
Naše průvodkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Tereza Topičová, nám přes hodinu vyprávěla o historii i současnosti divadla. Navštívili jsme foyer, překrásnou místnost plnou architektonických skvostů. Viděli jsme zde nádherně malované stropy, busty významných osobností spojených s divadlem i krásná ebenová krbová kamna. Pořádají se zde výstavy, autogramiády a prostor foyer bývá otevřený při slavnostních příležitostech, jako jsou premiéry či derniéry divadelních her.
Naše kroky dále vedly do prostoru hlediště, kde jsme mohli obdivovat slavnostní oponu, kterou namaloval jeden z nejvýznamnějších českých malířů z přelomu 19. a 20. stolení Augustin Němejc. Nad hlavami nám svítil majestátní lustr, který váží 1800 kg a je na něm 208 žárovek.
Naše průvodkyně nás poté vzala i na prkna, která znamenají svět. Viděli jsme jeviště a různé rekvizity a technické vymoženosti, který běžný divák nevidí. Dozvěděli jsme se, že v divadle pracuje kromě umělců mnoho dalších lidí, bez kterých by divadlo nefungovalo. Jedná se o techniky, rekvizitáře, osvětlovače, zvukaře, nápovědu, maskérky, vlásenkářky, švadleny a mnoho dalších. Na závěr prohlídky jsme se ocitli ve sklepě, kde se nachází sklad kulis a obrovský výtah, kterým se kulisy ke konkrétnímu představení vozí na jeviště.
Prohlídka byla velmi zajímavá a já jsem moc ráda, že jsme si užili krásné pondělní odpoledne právě v této jedinečné budově, která je dominantou města Plzně.