4. sezóna TOTEMové zahrady (2018)

Jaro na nás vyskočilo v plném proudu, místo mírného sluníčka jsme se začali opalovat a skoro to vypadalo, jako by počasí chtělo dostihnout vysoké tempo, se kterým jsme v TOTEMu zahájili zahradnickou sezónu. Seli jsme, kypřili půdu, doplňovali čerstvou zem, přesazovali, založili jsme semínkovnu, plánovali jsme letní akce, vytvářeli semínkové bomby, vařili, sklízeli, mixovali, ochutnávali, radovali se s dětmi zahradníky, léčili si bolavá bříška i smutné zimní dušičky.

I letos jsme si řekli, že zkusíme prostřednictvím naší městské zahrady v nádobách na terase TOTEMu a prostřednictvím workshopů, přednášek, besed a zajímavých exkurzí, podpořit lidi v Plzni v touze něco vlastního pěstovat. Sáhnout do hlíny, dopřát si tu radost, když vám semínko vyklíčí. Klidně něco úplně malinkého, jako je minizelenina, tzv. microgreens, nebo něco za oknem, před domem či na společné, třeba i TOTEMové zahradě. I pro rok 2018 byl naším partnerem Nadační fond Zelený poklad, za jehož finanční podporu děkujeme.

Novinkou v tomto roce bylo to, že k nám začala chodit i druhá mateřská škola – máme tedy ne jednu, ale dvě třídy, a to dětičky ze 7. mateřské školy a dětičky z 91. mateřské školy.

Dřív než vypukla zahradnická sezóna, dorazily děti z mateřské školky do keramické dílny a s velkou podporou TOTEMového týmu a klientů keramiky si vyráběly keramické ptáčky. Děti měly z práce obrovskou radost, společně tvořily, ale také skotačily a cvičily v tělocvičně.

Do Jarní brigády a odzimování zahrady se zapojili jak kolegové z TOTEMu, praktikanti, tak senioři, kteří na zahradu docházejí společně s dětmi. Ten den bylo krásné počasí, vypadalo to na první spálené nosy a práce nám šla úžasně. Taky máte radost, když vám zahrada na jaře „prokoukne pod rukama“? Je to takový ten okamžik „čistého stolu“…

Na březnových a dubnových workshopech na téma Minizelenina a smoothie jsme si jak v Bolevci, tak na Nové Hospodě a Doubravce ukázali, jak si v zimním čase vypěstovat tzv. microgreens, které nám krásně obohatí jídelníček v době, kdy po čerstvé a hlavně místní zelenině jen pláčeme. Také jsme si připravili lahodné smoothie, které je doslova vitamínovou bombou a navíc skvěle chutná. Na Nové Hospodě jsme v rámci mateřského klubu zapojili i děti a vytvářeli jsme společně veselé panáčky a pak zaseli ředkvičky či řeřichu.

Při první zahradnické návštěvě dostaly děti z mateřské školy bojový úkol připravit zdravý lék pro nemocnou kamarádku a pustily se do setí, protože zelenina, ta léčí. Takže už nám na terase vykukují saláty, mrkev, hrášek, ředkvičky a přidávají se další léčivé či užitkové rostlinky.

Na pravidelném dubnovém Setkání lektorů TOTEMu jsme do zahradničení zapojili všechny, kteří se nebáli sáhnout na hlínu. Vyráběli jsme malinké květníčky prostřednictvím recyklovatelného ekologického materiálu na semínka dýní, okurek nebo cuket a ty následně oseli. Naši lektoři si pak semínka odnesli na opatrování domů a přinesli je zpět v květnu, aby podpořili Burzu zahradnických rostlin, která probíhala v TOTEMu od 14.5.2018.

Na Setkání lektorů jsme založili a pak na besedě o předzahrádkách pokřtili naši Semínkovnu. Semínkovna je celorepublikový projekt, ke kterému jsme se připojili. A i v TOTEMu je už místo, kam můžete přinést přebytečná semínka, nebo si nějaká odnést.

O tom, jak si zvelebit místo před svým domem a co to jsou semínkové bomby, jsme si povídali s Alenou Lehmannovou na dubnové besedě a workshopu Předzahrádky aneb zahrada maličká jak dlaň. Už víme, jaký je rozdíl mezi oficiálním a tzv. partyzánským zahradničením a zkusili jsme si vyrobit tzv. semínkové bomby.

Prozatím jsme se alespoň prostřednictvím dubnové besedy v TOTEMu podívali do certifikované přírodní zahrady v Myslovicích na Klatovsku, do Zahrady u malíře. Průvodkyní nám byla majitelka zahrady Věra Dvořáková na besedě Na kus řeči s…, kterou připravil a moderoval Stanislav Jurík. Věra Dvořáková nám udělala také velkou radost tím, že nám do Semínkovny donesla semínka Kalabasy neboli Africké okurky.

A jedeme dál…

Na začátku května jsme s dětmi ze školky i se seniory, kteří k nám na zahradu docházejí, navštívili Včelí stezku na Sofronce. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí ze života včel a na závěr každý z nás jako dárek dostal malinký med.

V květnu jsme čarovali s bylinkami při workshopu s názvem „Čarování a čajování z bylinek.“ Společně s lektorkou Annou Froňkovou jsme si namíchali lahodný bylinkový čaj, dozvěděli jsme se více o účincích bylinek a strávili jsme příjemný podvečer za podmanivé vůně. Také jsme ochutnali bylinkové čaje a limonády a míchali jsme si vlastní čaj. Mezi 14. a 25. květnem 2018 probíhala Burza zahradnických rostlin, která vyvrcholila na Sousedském jarmarku 26.5.2018.

I v tomto roce jsme se v červnu připojili k celorepublikové akci Víkend otevřených zahrad a nabídli jsme veřejnosti jednak komentované prohlídky naší zahrady na terase, ale také možnost vyrobit si tzv. semínkové bomby a originální skleněné svícny pro letní posezení venku.

Pro děti, které k nám na zahradu docházeli, ale i pro jejich kamarády, rodiče, prarodiče a sourozence jsme na konci června uspořádali Zahradní slavnost, při které jsme si užili spoustu legrace.

Ani o letních prázdninách jsme se v TOTEMu nenudili. V červenci jsme uspořádali výlet do Myslovic u Klatov, kde se nachází Zahrada u malíře. Logo s ježečkem řadí zahradu do sítě přírodních zahrad, které se nachází po celé ČR i v zahraničí. Na této zahradě využívá paní Věra Dvořáková permakulturní způsob pěstování zeleniny, ovoce a bylinek. Vše, co vypěstuje, se snaží zpracovat k jídlu, pití, léčení i pro krásu. Koření, mastičky, koupelové šumivky, marmelády, sirupy, likéry a mnoho dalšího. Měli jsme domluvenou komentovanou prohlídku zahrady, cestou zpátky jsme se zastavili v Klatovech na oběd a poté jsme ještě společně zamířili na komentovanou prohlídku barokní lékárny v Klatovech. Chybět v létě nemohlo ani oblíbené Grilování na terase, které jsme si užili hned dvakrát, v červenci i v srpnu.

Celý měsíc září probíhala v TOTEMu Burza zahradních přebytků, kdy k nám klienti našeho centra (a nejen oni) nosili svoje přebytky zeleniny a ovoce ze zahrádek.

V říjnu jsme si pro naše klienty připravili workshop se zajímavým názvem Povídání o vykuřování aneb Počátky aromaterapie. Představili jsme si rostliny a různé koření, které běžně používáme v domácnosti a pěstujeme na svých zahradách. Jaké mají tyto byliny při spalování účinky na očistu prostor, na psychiku, zdraví a třeba i pro navození příjemných partnerských chvil? To vše, včetně techniky pálení, jsme si pověděli na workshopu s Věrou Dvořákovou, majitelkou certifikované přírodní zahrady v Myslovicích u Klatov.

A v listopadu jsme zahradu uložili k zimnímu spánku.

Po celý rok k nám také každý týden docházely děti ze 7. a 91. MŠ a senioři – dobrovolníci.