8. ročník Třetího festivalu v roce 2023
Další ročník Třetího festivalu – setkání aktivních seniorů – proběhl od pátku 6. října do neděle 8. října 2023 a byl velmi rozmanitý: 18 zúčastněných souborů, 216 seniorů, hudba, tanec, výtvarné umění, prohlídky Semlerovy rezidence, plzeňské radnice a architektury Plzně, workshopy, setkávání, sdílení společné radosti a inspirace.
Třetí festival je dvoudenní až třídenní setkání seniorských spolků, seniorů jednotlivců z ČR i zahraničí, kteří se věnují kulturním aktivitám a chtějí prezentovat své dovednosti ostatním.
Do Plzně na 8. ročník festivalu přijely výpravy z Moravskoslezského, Jihočeského, Plzeňského, Libereckého a Středočeského kraje a také ze Slovenska, aby nám předvedly svá taneční a pěvecká vystoupení, zorganizovaly workshopy pro sebe navzájem, užily si každý společný okamžik festivalu.
Festivalu se zúčastnilo celkem 18 souborů a 216 lidí. Svou milou návštěvou nás také potěšili hosté ze Zlína a ze slovenské Žiliny, soubor z Velkých Hoštic nám přivezl skvělé hoštické koláče a ženy z Akord Orlová nám darovaly úžasné pletené rukodělné výrobky.
Záštitu nad akcí převzali: Rudolf Špoták, hejtman Plzeňského kraje, Mgr. Roman Zarzycký, primátor města Plzeň, Ing. Ivana Bubeníčková, starostka městského obvodu Plzeň 1.
Festival získal novou grafickou podobu, těšili jsme se tak z nového loga a všech dalších materiálů.
A teď už k samotnému programu festivalu…
Ohlédnutí za prvním festivalovým dnem: pátek 6.10.2023
Po příjezdu a ubytování všech výprav do Plzně jsme v odpoledních hodinách festival zahájili komentovanými prohlídkami plzeňské radnice a Semlerovy rezidence. V podvečer od 19:00 hod. jsme se všichni sešli na Slavnostním zahájení Třetího festivalu v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni ve Františkánské ulici. V nádherných prostorách kostela vystoupily pěvecké sbory a kostel se rozezvučel krásnými písněmi.
Jako první vystoupil pěvecký sbor Jamáček z plzeňského TOTEMu, za klavírního doprovodu slečny Gayané Botoyan. Na závěr vystoupení přišlo i jedno milé a nečekané překvapení – sbormistryně pěveckého sboru Jamáček paní Miroslava Kudrnová obdržela z rukou paní ředitelky TOTEMu Vlasty Faiferlíkové kytici a zprávu, že byla nominována na Cenu Rady vlády pro seniory a stárnutí populace v kategorii „Osobnost, která se významným způsobem a dlouhodobě angažuje v oblasti podpory seniorů jako profesionál“ a tuto cenu vyhrála. Gratulujeme.
Druhým vystoupením nás potěšilo fulnecké pěvecké duo JOSEFÍNY, které vzniklo teprve
v loňském roce a na festivalu vystupovalo poprvé. Protože se ve Fulneku nedochoval původní folklór, zpívá duo Josefíny lidové písně české, slezské, moravské i slovenské. Svůj zpěv doplňují hrou na akordeon.
Jako další soubor vystoupil host a překvapení večera – pěvecký sbor Andílci, který měl připraveno mnoho úžasných písní, které potěšily přítomné publikum. Sbormistryně paní Jana Marie Kateřina Korbelová i přes zdravotní hlasovou indispozici dokázala vytvořit v kostele skvělou atmosféru a do vystoupení Andílků zapojila i všechny přítomné, kteří si společně zazpívali závěrečnou píseň.
Následovalo vystoupení prachatického pěveckého dua Jarmily a Marie Šímových, nevidomých dvojčat z Prachatic, které zpívají nábožensky laděné písně.
O závěr programu se postaral prachatický pěvecký sbor Radostné přátelství, který je tak trochu raritou mezi obdobnými spolky. Přestože existuje zhruba od roku 2007, jeho historie sahá mnohem dál. Vznikl totiž ze dvou již existujících souborů, mladší Radosti a staršího Přátelství.
Milou návštěvou nás poctili Rudolf Špoták, hejtman Plzeňského kraje a Ing. Jiří Rezek, místostarosta městského obvodu Plzeň 1.
Chtěli bychom velmi poděkovat panu Pavlu Petrašovskému za zapůjčení krásných prostor kostela, v němž vynikla akustika všech pěveckých vystoupení.
Ohlédnutí za druhým festivalovým dnem: sobota 7.10.2023
Sobotní program jsme zahájili v dopoledních hodinách komentovanými prohlídkami centra města a Semlerovy rezidence. Od 15:00 hod. jsme se všichni sešli v KD JAS v Plzni na Slovanech, kde jsme zahájili komponovaný program druhého dne festivalu. Ten se nesl ve víru hudby a tance. A opravdu bylo na co koukat. Na parketu se střídalo jedno taneční vystoupení za druhým, tanečníci se převlékaly do úžasných kostýmů a večer jsme zakončili společným tancem za doprovodu Seniorkapely, jednoho z TOTEMových sborů.
Nahlédnout můžete do našeho nabitého programu…
Jako první se představil slovenský taneční soubor Šumienky, který ve svém prvním tanci předvedl taneční kompozici založenou na vizuálním účinku vějířovitých, pestrobarevných sukních. Jednalo se o klasický souborový tanec s hlubokým emocionálním projevem. Druhým vystoupením byl étericky laděný tanec na stoličkách.
Druhým tanečním souborem byly Chilli babičky z Lomnice nad Popelkou, které byly na našem festivalu úplně poprvé. S Českou besedou, kterou nám předvedly, se v září účastnily celostátního setkání souborů, kde tento tanec tančilo přes 200 účastníků a nyní se připravují na všesokolský slet do Prahy, který bude v roce 2024. Druhým tancem byly české country tance.
Svým tancem nás potěšila i Marietta z Prahy, taneční soubor, který existuje již 15 let a jeho heslem je „Tančíme s radostí a pro radost“. Předvedly nám country tance a roztleskaly celé publikum. Jsou pod ochrannými křídly Komunitního centra Prádelna z Prahy 5. Nejraději tancují country, ale i Českou besedu, line dance, anglické dvorní tance a francouzské čtverylky.
Klub seniorů Bolatice si pro setkání v rámci Třetího festivalu v Plzni připravil dvě taneční vystoupení, první z nich s názvem Siciliana bylo na taneční italskou a španělskou hudbu. Druhé vystoupení bylo velmi živelné. Jednalo se o country vystoupení, které se skládalo
z několika country tanců a nakonec bylo obohaceno rodeem. Po pódiu se tak proháněl toreador s býkem a vše bylo podkreslené tak podmanivou hudbou, že jsme chvílemi ani nedýchali.
O další taneční vystoupení se postaral seniorský soubor Slunečnice – Senior Dance z Českých Budějovice, který letos v červnu oslavil 10 let od svého založení. V současné době mají 27 členek a 1 člena. Prvním vystoupením byly latinskoamerické i jiné tance z celého světa – pásmo Line Dance a kruhové tance. Druhé vystoupení Italské Tarantelly je italský lidový tanec Tarantella, který se souboru líbí pro svoji živost, rušnost a pěknou hudbu a dobře se jim tancuje.
V rytmech country tanců nás potěšili také přátelé z Prachatic a jejich Senior country taneční klub SenSen Prachatice, který vystupuje nejen v okolí Prachatic a Jihočeském kraji, ale také po celé České republice a má několik úspěšných vystoupení i v zahraničí.
Klub seniorů „Slunečnice“ Kobeřice se na pódiu rozvlnil v rytmech písně „Chaka Chaka“ od Kašubovců a potěšil nás také břišními tanci. Taneční skupina vznikla v roce 2009 a je složená z 12 žen v průměrném věku 70 let. Mají ve svém programu celkem 16 tanců na různé písně. Vystupují na příležitostných akcích a jsou spokojené, že dělají něco pro své zdraví a potěšení.
Klub seniorů v Závadě vznikl v roce 2015, od té doby několik jeho členek pravidelně nacvičuje taneční vystoupení pod vedením paní Evy Kudělové. Svými sestavami obohacují kulturní akce v obci Závada a okolních obcích a také pravidelně jezdí vystupovat na Festival kultury v Hlučíně. Tanečnice nám předvedly taneční vystoupení na moderní písně.
Taneční soubor Glorieta působící pod Klubem Aktiv v Českých Budějovicích. Aktuálně 60 členů tančí pod vedením Jarky Kremlové více jak 7 let ve stylu country. Prvním vystoupením byly klasické české country tance, druhým tancem tzv. lajny.
Taneční skupina ADETO jsou ženy v seniorském věku, které rády tančí, nebojí se pilně trénovat, užívat si lákavé rytmy a předvést svou píli před publikem. Domovská půda skupiny ADETO je právě u nás v TOTEMu, kde pravidelně trénují a také vystupují na mnoha našich akcích. Skupina začínala svou specializaci u latinsko-amerických tanců, ale časem rozšířila svůj záběr i na jiné styly a pozvala nás tak na Zahradní párty v rytmu swingu. Soubor také přímo na pódiu oslavil 10 let své činnosti.
Na závěr večera k tanci a poslechu zahrála Seniorkapela, hudební skupina, která
s přestávkami a obměnami členů skupiny hraje již od roku 1996. Každý pátek trénují
v prostorách TOTEM, z.s. a připravují si repertoár na vystoupení. Při vystoupení Seniorkapely se zaplnil celý taneční parket a až do pozdních večerních hodin tak bylo o zábavu postaráno.
Ohlédnutí za třetím festivalovým dnem: neděle 8.10.2023
V neděli dopoledne jsme se všichni sešli v TOTEMu v Plzni Bolevci, kde jsme třetí a zároveň poslední den festivalu zahájili vernisáží výstavy Sylvy Máslové: Podzimní sklizeň.
Po vernisáži následoval různorodý program… některé výpravy odjely na komentovanou prohlídku Semlerovy rezidence, vedoucí jednotlivých výprav si společně pohovořili u kulatého stolu na téma Inovace seniorských aktivit a ostatní účastníci festivalu se zúčastnili zajímavých workshopů.
Workshopy jsme realizovali jak my, pracovníci TOTEMu, tak nás podpořili i hosté a účastníci festivalu. Lámat hlavu si lidé mohli na workshopu s hlavolamy, kde si kolegyně Blanka Sýkorová připravila řadu zapeklitých skládaček a záhad. Potrénovat mozkové závity bylo možné v rámci trénování paměti s Janou Pittnerovou, která si připravila různorodé úkoly procvičující krátkodobou i dlouhodobou paměť. Nechyběl však ani pohyb – hosté ze Žiliny si připravili cvičení na židlích, které bylo vhodné pro každého, a byl o něj velký zájem. Chilli babičky z Lomnice nad Popelkou nabídly workshop Seznamovací a zábavné hry. Slunečnice z Českých Budějovic uskutečnila výuku country tanců, zaměstnat ruce mohli účastníci také na tvořivém workshopu květiny z látky, který si pro nás připravili přátelé z komunitního centra Na Půdě z Prachatic. Malování horkým voskem, neboli enkaustika, byl dalším z nabízených workshopů pod vedením přátel z klubu Aktiv z Českých Budějovic.
Po obědě jsme se rozloučili se všemi výpravami a těšíme se na další ročník festivalu opět za 2 roky.
Krásná, ale velmi organizačně náročná třídenní akce by nebyla možná bez sehraného TOTEMového týmu, řady dobrovolníků či praktikujících studentů a těm všem patří obrovský dík. Speciální dík patří našim fotografům – Marii Vaškové, Ivoně Januškové, Ladislavu Čásovi, kteří neúnavně sledovali každý náš festivalový krok. Díky tomu vznikly krásné fotografie, které si můžete prohlédnout níže.
A v neposlední řadě jsme mohli festival uspořádat díky partnerům, kteří festival finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Plzeňský kraj, Odbor kultury Magistrátu města Plzně, Nadace 700 let města Plzně a Globus.