Minulé ročníky
Historie festivalu
V říjnu 2009 jsme spolu s partnerskou organizací Městskou knihovnou Louny uspořádali třídenní Třetí festival – setkání aktivních seniorů, pilotní nultý ročník v Plzni. Festival se velmi povedl. Bohatého programu se účastnili senioři z Plzně, Loun, Domažlic, Klatov, ale i z německého Weidenu.
V roce 2010 tedy navázal 1. ročník Třetího festivalu. Místem konání byly tentokrát Louny. Organizačně festival zaštiťovala Městská knihovna Louny a zejména senioři – studenti programu Třetí věk.
V roce 2011 opět festival (2. ročník) proběhl v Plzni, jeho součástí bylo divadlo, hudba, tanec, také výstava v mazhauzu plzeňské radnice Člověk – čas – proměny a mnoho dalšího.
V roce 2013 se v Plzni uskutečnil 3. ročník festivalu, který nabídl zajímavá divadelní taneční a hudební představení, stejně tak i prohlídky zajímavostí města Plzně, vernisáž výstavy Prolínání a různé tvůrčí a vzdělávací dílny.
V roce 2015 proběhl 4. ročník festivalu, kdy se celé dva dny program odehrával v našem centru v Plzni – Bolevci. Atmosféra byla přátelská, veselá, pozitivní a hlavně domácí. Nicméně naše domácí „vody“ rozvlnili a při některých vystoupeních přímo rozbouřili senioři z různých koutů Čech a dokonce i ze Slovenska. Ti pak doplnili zahraniční pravidelnou výpravu z Regensburgu. Pozvánku tentokrát přijali senioři z Plzně, Velké Dobré, Prachatic, Domažlic, Českých Budějovic, Mokřin, německého Regensburgu, slovenských Košic a Banské Bystrice. Páteční komponovaný večer byl nabitý hudebními, tanečními a divadelními představeními. Oproti tomu sobotní den se nesl v pohodovém duchu díky nejrůznějším workshopům, procházkám, exkurzím, ale i výměnám zkušeností a dobrých nápadů.
V roce 2017 absolvovali naši hosté z různých koutů republiky prohlídky zajímavostí města Plzně (radnice, historické centrum, návštěva kulturního prostoru bývalého vlakového nádraží Moving station spojená s divadelním představením souboru Světlonož(š)ky). Večer následoval komponovaný večerní program, přehlídky tanečních a hudebních vystoupení seniorských spolků. Měli jsme možnost prohlédnout si zajímavou výstavu fotografií projektu „Senioři baví seniory“ a Senior Point Prachatice. Nabídli jsme také rozličné vzdělávací a tvůrčí dílny. Nechyběly ani výstavy rukodělných prací a možnost byla i k prezentaci organizací a výměně zkušeností.
Šestý ročník festivalu proběhl v roce 2019. Celý festival trval 3 dny, zúčastnilo se 18 výprav z celé ČR a Slovenska, což znamenalo celkem 20 souborů a 239 účastníků. V rámci Busking festivalu vystoupilo ve čtvrtek odpoledne 14 souborů, v rámci galapřehlídky pak 17 souborů. Do festivalu se zapojilo i 19 výtvarníků, díky nimž jsme uspořádali 8 výstav a 3 vernisáže. V sobotu proběhlo 10 různorodých workshopů, které si účastníci navzájem nabídli a sdíleli svoje dovednosti a zkušenosti. Součástí festivalu byly i prodejní výstavky výrobků účastnických skupin. Město Plzeň jsme prezentovali 9 exkurzemi. Návštěvníci kromě TOTEMu mohli obdivovat plzeňskou radnici, Loosovy interiéry, pivovar Prazdroj, Moving station a plzeňské náměstí. Fotografie ze Třetího festivalu 2019 najdete zde.
Sedmý ročník festivalu se uskutečnil v říjnu 2021. Užili jsme si krásné 3 dny v podzimní prosluněné Plzni. Navštívili nás výpravy z Moravskoslezského a Jihočeského kraje, dále výprava z Prahy a samozřejmě nemohly chybět ani plzeňské TOTEMové soubory. V pátek jsme ubytovali soubory na internátech na Slovanech, předali jsme jim všechny potřebné informace pro následující 3 dny a v podvečer jsme se sešli společně v TOTEMu v Bolevci, abychom festival slavnostně zahájili. Tady nás čekala komentovaná prohlídka TOTEMu, vernisáž výstavy fotografií Plzně od Josefa Říhy a divadelní představení „Čas pro život“ pražského spolku Remedium. Účastníci festivalu mohli posedět, dát si kávu a domácí moučník a sdílet společně zážitky a zkušenosti.
Druhý den festivalu se nesl v duchu komponovaného programu, který probíhal od odpoledních hodin v KD JAS v Plzni na Slovanech. Účastníci festivalu zde spolu se svými tanečními a pěveckými soubory prezentovali svoji činnost. A opravdu bylo na co koukat. Na pódiu se vlnily tanečnice v rytmu latinskoamerických, italských lidových i liniových tanců, dokonalé byly i kostýmy jednotlivých vystupujících. Mohli jsme tak vidět vodníky, fotbalisty, kankánové tanečnice a mnoho dalšího. Krásná byla také pěvecká vystoupení a závěrečné hraní k tanci a poslechu zaplnilo parket.
V neděli jsme pro účastníky (spolu s přáteli z Českých Budějovic a Volar) připravili workshopy, na kterých mohli zkusit kouzlo korálkování, protáhnout tělo při kondičním cvičení, projít se v ojíněné přírodě s nordic walkingovými holemi, potrápit mozkové závity při trénování paměti, zatančit si liniový tanec nebo nakreslit něco pěkného. Na závěr dopoledne jsme ještě poseděli u kafíčka, povídali si, sdíleli zážitky a postupně se rozloučili. Na fotky z festivalu se můžete podívat zde.