Ve druhé části naší Domácí bylinkové lékárničky si představíme další úžasné pomocníky, které nám mohou pomoci a můžeme je mít kdykoli po ruce. Je to rakytník řešetlákový a dvě stálice našich kuchyní, kterými jsou česnek a cibule.
Rakytník řešetlákový
V malých oranžových plodech rakytníku se skrývá hotový poklad, prospěšnými látkami jsou doslova napěchované. Obsahuje užitečné a tělu prospěšné látky jako vitamín A, C, D, E, K a P. Dále v něm najdete i betakaroten a vitamíny B1, B2 a B6. Nesmíme zapomenout ani na třísloviny, organické kyseliny a blahodárné mastné kyseliny omega-3, 6, 7 a 9. Tenhle koktejl prospěšných látek pomáhá jako antioxidant chránit organismus před oxidativním stresem, podporuje přirozenou obranyschopnost a má blahodárné účinky na celkový stav organismu. Není tedy divu, že si poradí s podporou vašeho imunitního systému i v zimních obdobích. Nejlépe uděláte, když sáhnete po co nejméně zpracovaných variantách této byliny. A tou je za studena lisovaný rakytníkový olej. Má temně oranžovou barvu a díky lisování za studena se v něm zachovávají všechny tělu prospěšné a blahodárné složky. Dalšími variantami jsou sirup nebo tinktura, kterou si můžeme vyrobit buď tak, že plody rakytníku rozmixujeme na sirup a smícháme s alkoholem, macerujeme 3 týdny a poté užíváme po kapkách, nebo si plody rakytníku nameleme nahrubo či podrtíme v hmoždíři, zalijeme alkoholem a macerujeme na temném místě 3 týdny. Poté tekutinu slijeme a užíváme také po kapkách. Většinou užíváme 1–2 týdny, 3x denně 30 kapek.
Cibule a česnek
Cibule a česnek se skládají z pestré směsice aromatických látek obsahujících organicky vázanou síru. Hlavní z těchto látek je sloučenina allicin. Ten se významně podílí na chuti a zápachu cibulovin a jeho přirozenou funkcí je ochrana těchto plodin před škůdci a mikroorganismy. Z těchto důvodů byl česnek v minulosti používán jako přírodní antibiotikum. Cibuloviny jsou dále bohatým zdrojem flavonoidů, tedy látek se silným antioxidačním účinkem. Nejvíce jich obsahuje cibule, která získává právě díky flavonoidům lehké zbarvení do žluta. Ve velkém množství v cibuli a česneku najdete také vitamíny skupiny B, nejvíce B3 a B6, zelené části obsahují vitamín C. Z minerálů je v cibuli hojně zastoupen draslík, železo, mangan, zinek a kobalt. V česneku rovněž najdete draslík, železo, mangan a zinek. Dále ještě vápník, sodík, hořčík a fosfor. Asi vás nepřekvapí, že česnek a cibule bývají spojovány s prevencí nachlazení a léčbou respiračních infekcí. Určitě znáte osvědčený recept našich babiček na nachlazení – cibulovou šťávu s medem. Díky obsahu silných antioxidantů mají ale česnek a cibule také pozitivní vliv na zdraví cév a hladinu cukru v krvi. Plátek cibule přiložený zevně na kůži pomůže zklidnit oteklé štípance od hmyzu. Česnek zase podporuje vylučování žluči a ničí plísně a choroboplodné zárodky.
Cibule je ideální je při nachlazení, chřipce, bolestech krku, dokáže tlumit infekce dýchacích cest. Můžete ji nakrájet na kostičky a zalít medem, vznikne tak cibulový sirup, který můžete preventivně užívat po lžičce každý den.
Česnek v minulosti nesměl chybět v žádné chalupě, jelikož byl a stále je hojně využíván jako přírodní antibiotikum. Tento životabudič patří k nejlepším a největším přírodním darům. Připravit si můžete např. česnekový elixír na posílení imunity. Česnek rozmačkáme a utřeme nožem do jemné pasty. Tu pak smícháme s jablečným octem a medem. Směs dáme do skleničky a necháme ji na týden uležet v lednici. Během tohoto týdne ji občas promícháme. Užíváme 1–2 lžičky, které si rozmícháme v 1,5 dl vody. Elixír podávejte nejlépe ráno na lačný žaludek. Nebo si můžete připravit česnekovou tinkturu, která má mnohostranné využití a je výborná na podporu naší imunity. Budete potřebovat 350 g stroužků česneku, 0,5 l čisté vodky nebo domácí slivovice. Česnek oloupeme a nakrájíme na čtvrtky (tinktura pak bude účinnější), naplníme jimi zavařovací sklenici a zalijeme je alkoholem. Necháme vše za občasného protřepání 3 týdny louhovat, pak tinkturu scedíme přes jemné plátýnko a můžeme začít s používáním. Užíváme 10 kapek 2x denně.