Koutek plný energie

ze semínek a klíčků…

Určitě si pamatujete na klíčení řeřichy. Tácek s mokrou vatou, na několik dní uložit na parapet, vlhčit vatu, těšit se na malé zelené rostlinky, namazat si chleba s máslem a posypat zelenou řeřichou. Vybavili jste si tuhle vzpomínku? Tímhle „klíčením“ jsme si od dětí po dospělé snad prošli všichni. Pojďme trochu posunout tuhle naši dovednost dál a zkusit naklíčit i jiná semínka.

Čerstvý přísun vitamínů, minerálů, proteinů a antioxidantů

I když jaro teprve váhavě začíná a o čerstvé zelenině se nám jen zdá, díky těmto drobným rostlinkám dostanete na talíř něco čerstvého a zeleného (a křupavého i chutného), co za vámi necestovalo přes půl zeměkoule.

Každé semeno je zásobárnou energie pro úplně novou rostlinu. Když tuhle skrytou sílu dokážete využít, získáte užitečný zdroj vitaminů, minerálů, proteinů a antioxidantů. Klíčky zkrátka obsahují všechno, co rostlina (ale i lidský organismus) k životu potřebuje. Mají detoxikační účinky a obsahují spoustu enzymů, které tělu usnadňují trávení, a na rozdíl od luštěnin nenadýmají.

Je neuvěřitelné, že už v naklíčeném semínku je koncentrovaná všechna chuť, kterou pak známe např. z ředkvičky. A zážitek, kdy poprvé okusíte šťavnaté výhonky, je opravdu nepřenosný, to musíte vyzkoušet.

Která semínka lze klíčit?

Každé z následujících semínek může vyklíčit, stačí dát mu ty správné podmínky. U některých semen to trvá kratší, u některých delší dobu. Časem si vyzkoušíte, kolik času je třeba do sklizně.

Dobrou zkušenost máme kromě řeřichy s ředkvičkou (pozor i semínka jsou pikantní), červenou řepu, vojtěškou, čočkou, fazolemi mungo, hrachem. Vyzkoušet můžete také hořčičná semínka, brokolici, slunečnici. Chcete-li ochutnat něco, co ještě nikdo ve vašem okolí nezkusil, nechte si naklíčit semínka fenyklu.

Jak na to?

Vyberte jen kvalitní semínka, neporušená a určená na klíčení. Ta určená na setí bývají chemicky ošetřena. Semínka se dají koupit ve zdravé výživě, nebo na internetu na stránkách, které se klíčení rostlin věnují.

Prvním krokem je NAMOČENÍ SEMÍNEK. Představte si semínka jako spící krasavice. Nejdřív je musíte probudit k životu, pak už stačí jen letmá péče. Na začátku je třeba nechat je „natáhnout“ co nejvíc studené vody. Semínka nejdřív namočte na 4–12 hodin do studené vody. Tu pak slijte a SEMÍNKA UMÍSTĚTE TAM, KDE BUDOU KLÍČIT.

Klíčit můžete buď ve speciálních miskách, kde v horním děravé misce semínka leží rozprostřená a dírkami protéká do spodní odkapové misky voda tak, aby se semínka dala pravidelně proplachovat.

Nebo si můžete koupit speciální klíčící sklenici, či si ji vyrobit, jako jsme to dělali na jaře 2019 v TOTEMu v rámci workshopu „Klíčíš, klíčím, klíčíme“. Vezmete sklenici a do jejího uzávěru uděláte dírky tak, aby mohla při proplachování voda po uzavření a otočení sklenice dnem vzhůru vytékat. Na fotografiích je vidět postup od provrtání dírek, přes namočení semínek, až po slití přebytečné vody.

Vyrobit si klíčící nádobu můžete i z PET lahve. Uříznete jí hrdlo, do dna uděláte dírky.

Po celou dobu, kdy semínka necháváme klíčit je třeba je PROPLACHOVAT STUDENOU VODOU. Jestliže budete klíčící rostlinky proplachovat čistou vodou, nedáte příležitost plísním a hnilobě k rychlému množení. Plíseň a hniloba se tvoří vlivem vlhkosti a tepla, ale každý průplach čistou vodou funguje jako dokonalý filtr.

V chladnější místnosti (cca 18 stupňů Celsia), stačí průplach dvakrát denně studenou vodou. Ale u vyšších teplot (v létě a teď v zimě, kdy se topí) se doporučuje proplachovat minimálně třikrát, nejlépe čtyřikrát až pětkrát, a opět studenou vodou.

U některých klíčících rostlinek, např. hořčice, řeřichy nebo ředkvičky se objeví např. po třech dnech drobné chloupky, to však není plíseň, ale velmi jemné kořínky.

Kdy je „hotovo“ a jak klíčky uschovat?

Záleží na velikosti semínka a druhu rostliny, ale po cca 3–4 dnech už můžete ochutnávat. Chcete-li klíčky odložit do lednice, udělejte to 8–12 hodin po posledním proplachování. Mokré by se vám rychle zkazily, suché vydrží asi týden, tedy pokud je dřív nesníte.

I zde dodržujte hygienu

Misky a sklenice snadno umyjete pod tekoucí vodou jemným kartáčkem, anebo v myčce, s použitím běžného saponátu. Nádoby umývejte pravidelně, vždy po každém klíčení, a nechte je důkladně vysušit.

Úspěšnou sklizeň nejlépe oslavíte tak, že si vychutnáte úrodu

Nejlepší je samozřejmě klíčky jíst čerstvé jako přízdobu na pomazánky, sýry, tvaroh, každý, co má rád. Můžete je použít jako ozdobu pokrmů (brambor či kaše), výborné jsou do polévek. Určitě budeme rádi, když se nám na email totem@totemplzen.cz pochlubíte, jak jste byli úspěšní pěstitelé.