Bylinkový koutek

Únor je podle celostní medicíny měsícem ledvin. Měli bychom jim tedy věnovat zvýšenou pozornost. Ledviny jsou čistícím orgánem, a aby správně fungovaly, je třeba je řádně promývat, nejlépe čistou vodou. Čisté vody (ne minerálky) by měl dospělý člověk vypít 1 litr za den. Budou-li nám správně fungovat ledviny, budeme předcházet i dalším zdravotním problémům jako je dna, otoky nohou

Na posílení funkce ledvin či jejich léčbu můžeme využít mnoho různých bylin. Jsou to například lichořeřišnice, kopřiva, přeslička nebo celík zlatobýl.

Lichořeřišnice

Mnoho lidí ji zná jako okrasnou květinu s výraznými oranžovými či žlutými květy. Někdo však možná neví, že je to také léčivá bylina. Velmi účinná je právě na ledviny a močové cesty, funguje jako přírodní antibiotikum a podporuje imunitu. Nejsnadnější užívání je ve formě tinktury nebo konzumace syrové rostliny – celá rostlina je totiž jedlá a chutná podobně jako ředkvičky.

 

Kopřiva

Vzhledem ke svým močopudným vlastnostem zvyšuje tvorbu moči, pomáhá odstraňovat zplodiny a podporuje vylučování ledvinami. Kopřiva pomáhá zabraňovat ledvinovým infekcím. Kopřivový čaj si připravíte ze dvou lžiček sušených nebo čerstvých kopřiv, které necháte louhovat v šálku horké vody asi 10 minut. Pak sceďte a přidejte trochu medu, pijte dvakrát denně po dobu dvou týdnů.

 

Přeslička rolní

Roste v příkopech a podél cest, často ji najdeme u trati. Působí močopudně, je to silný antioxidant, obsahuje hodně křemíku – slouží k detoxikaci organismu, zlepšuje stav kůže, vlasů, nehtů a kostí. Nejčastěji se užívá formou tinktury nebo čaje. Ten připravíme tak, že ve vroucí vodě louhujeme 10 minut 1 až 3 čajové lžičky čerstvé nebo sušené přesličky. Pak sceďte a přidejte trochu medu, na očistu ledvin pijte dvakrát denně po dobu jednoho týdne.

 

Zlatobýl

U nás se vyskytuje zlatobýl obecný (= celík zlatobýl) a zlatobýl kanadský, který je více rozšířený, protože je to invazivní rostlina. Oba mají účinky podobné, jen zlatobýl kanadský má méně účinných látek. Zlatobýl především čistí ledviny, a tím napomáhá k léčbě dalších nemocí, např. ledvinových kamenů apod. Užívá se kvetoucí nať a používá se nejčastěji ve směsích.

A ještě typ z pořadu ČT Kouzelné bylinky:

Čaj na pročištění ledvin a podporu látkové výměny

podle bylináře Jiřího Janči

Složení směsi:

  • zlatobýl obecný (celík zaltobýl) – tvoří polovinu dávky, další bylinky se přidávají rovným dílem:
  • přeslička rolní
  • rdesno ptačí
  • rdesno blešník

Zarovnanou polévkovou lžíci bylinkové směsi zalijeme ¼ litrem vroucí vody. Necháme louhovat po dobu 15 minut, scedíme a teplé pijeme. Čaj bychom měli pít 3× denně, pitná kúra může trvat 6–8 týdnů. Pro děti můžeme ze směsi připravit namísto čaje koupel.