Chci vyjet do zahraničí
Vysílání dobrovolníků do zemí EU
Každý dobrovolník v Evropském sboru solidarity (ESC), který chce vyjet do zahraničí musí mít svou vysílající/ supporting organizaci (v zemi trvalého pobytu) a hostitelskou organizaci (v zemi plánovaného projektu).
Protože TOTEM, z.s. je od roku 2001 akreditován jako vysílající i hostitelská organizace, mohou se na nás čeští dobrovolníci obrátit v případě zájmu o vyslání na zahraniční projekt a podání dalších informací týkajících se ESC.
Čeští uchazeči mohou požádat o vyslání naši organizaci na evropský projekt dle jejich zájmu. K dispozici je přehledná databáze https://europa.eu/youth/volunteering/project_en, kde si každý vybere pro sebe nejvhodnější projekt. Avšak pro plnohodnotné zapojení se do projektu je nutné si na stránkách Evropského sboru solidarity https://europa.eu/youth/solidarity_cs vytvořit profil, aby dobrovolník mohl oslovit hostitelské organizace, či naopak hostitelská organizace mohla oslovit dobrovolníka . Během přípravy projektu pomáháme dobrovolníkům vyřídit nezbytné kontakty a administrativní záležitosti.
Proč se ESC zúčastnit?
Díky zahraniční dobrovolnické aktivitě poznáš spoustu nových věcí a lidí. Také se naučíš mnoho nového, nejen pro tvůj další profesní život, ale i pro tvůj soukromý. Poznáš lépe sám sebe a získáš životní zkušenosti, které bys jinak nezískal.
Nemusíš mít žádné specializované vzdělání, dovednosti nebo vědomosti, všichni mají stejné šance! Nepotřebuješ velké finanční částky na realizaci tvého snu. Všechny nutné náklady na pobyt a cestu v zahraničí jsou hrazeny z grantu na projekt.
Kdo může vyjet do zahraničí?
ESC se mohou účastnit všichni mladí lidé bez ohledu na jejich vzdělání, schopnosti, jazykové znalosti, rasu, náboženství či pohlaví. Jedinou podmínkou účasti je věk od 18 do 30 let.
Na jak dlouho mohu odjet?
Záleží na potřebách hostitelské organizace, nejčastěji na jeden rok
Co musím udělat, abych se mohl nějakého projektu účastnit?
Nejjednodušší je kontaktovat koordinátorku ESC Mgr. Ditu Bulínovou, která vše ráda vysvětlí (bulinova@totemplzen.cz).
Obecně se dá říci, že nejdůležitější je najít pro sebe správný projekt.
V jakých organizacích se pracuje?
Projekty Evropského sboru solidarity se realizují převážně v neziskových organizacích. Organizace jsou velmi různorodé a stejně tak projekty. Každý si může najít, co mu vyhovuje nejvíce. Například to mohou být organizace zabývající se prací s mládeží (domy mládeže, informační centra…), nebo různé sociální projekty například v mateřských školkách, domovech pro postižené, nebo seniory apod. Nabídka je skutečně velmi pestrá.
Jak vypadá konkrétně den dobrovolníka?
Pracovní doba dobrovolníka je zhruba 6 -8 hodin 5x týdně. Tato doba zahrnuje i jazykový kurz, na který má každý dobrovolník v rámci projektu nárok. Dobrovolníci většinou pomáhají při přípravách a realizaci projektů, mají na starosti drobné administrativní úkoly nebo např. vedou zájmový kroužek v domě pro mládež či jiných zařízeních.
Rozvržení pracovního dne záleží na konkrétní organizaci a druhu projektu. Jinak bude vypadat pracovní den v kanceláři, jinak při tvorbě volnočasových aktivit v centru pro mládež.
Uzná se mi ESC jako praxe?
Ne. Evropský sbor solidarity je způsob neformálního vzdělávání. ESC se snaží zprostředkovat mladým lidem možnost nahlédnout zblízka „pod pokličku“ cizím kulturám a lépe je poznat. Cílem ESC je rozvoj solidarity a tolerance mezi mladými lidmi. Potvrzení o absolvování praxe tedy po ukončení ESC projektu nedostanete, ale máte možnost získat mezinárodně uznávaný certifikát Youthpass (http://www.youthpass.eu/cs), kde organizace potvrdí, že jste se projektu účastnili a jaké kompetence jste díky tomu získali.
Co všechno je mi hrazeno?
V rámci projektu jsou hrazeny veškeré hlavní náklady na pobyt: cestovné (cesta na projekt a zpět), strava, ubytování, jazykový kurz, cyklus 3 školení během ESC a kapesné (zhruba 100 € měsíčně, dle země projektu).
Kolik mě to bude stát?
Dobrovolník nemusí do projektu investovat žádné svoje finance. Zprostředkování dobrovolnického místa ani vyřízení administrativních záležitostí se neplatí. Pokud ovšem bude dobrovolník chtít v zemi projektu cestovat, kulturně žít apod. ve svém volném čase, hradí si náklady sám a jeho kapesné mu nemusí vždy stačit. Také na začátek je dobré mít nějaké vlastní finance, může se stát, že první kapesné dobrovolník obdrží až po pár týdnech na projektu.
Jak je to se sociálním pojištěním? Mohu se odhlásit? Kdy?
Evropský sbor solidarity dobrovolníkovi nehradí sociální pojištění. Dobrovolník má dvě možnosti, buď si bude sociální pojištění platit po dobu ESC v Čechách sám, nebo se z platby sociálního pojištění odhlásí, a po dobu ESC si toto pojištění neplatí. Odhlásit se z platby sociálního pojištění je potřeba před odjezdem na projekt, na příslušném sociálním odboru.
Jak je to se zdravotním pojištěním?
Dobrovolník je během celého pobytu zdravotně pojištěn u pojišťovny Cigna Helath Benefits. Toto pojištění je hrazeno z grantu a je tedy pro dobrovolníka bezplatné. Od roku 2018 však pojišťovna Cigna nehradí plné pojistné, a je proto důrazně doporučováno platit si pojištění také v zemi původu, čili mít po dobu pobytu Evropský průkaz zdravotního pojištění.
Musím si v zahraničí zřídit bankovní konto?
Ne. Není povinností dobrovolníka mít v zahraničí bankovní konto. Záleží na dohodě s hostitelskou organizací. Pro některé organizace může být jednodušší posílat kapesné dobrovolníkovi na jeho vlastní konto. V mnoha zemích je zřízení a vedení konta pro dobrovolníky zdarma.
Daní se kapesné, které dostanu jako dobrovolník?
Ne. Kapesné, které dobrovolník dostává, se nedaní, nejedná se o plat.
Nebudou po mě chtít dělat práci, na které jsme se předtím nedohodli?
Rozsah práce a kompetence dobrovolníka by měly být předem stanoveny a dohodnuty. Pokud dobrovolník nesouhlasí s prací, která je mu přidělena, má právo tuto práci odmítnout. Vše by mělo fungovat po vzájemné dohodě. Stejně jako by organizace neměla zneužívat dobrovolníka, neměl by dobrovolník zneužívat organizaci.
Případné neshody pomáhá řešit vysílající či koordinující organizace, mentor nebo národní agentura.
Jak dobře musím umět jazyk?
Na většinu projektů není nutné umět cizí jazyk. Alespoň minimální znalosti jsou ale vítané a usnadňuje to komunikaci mezi dobrovolníkem a hostitelskou organizací.
Budu se moci v průběhu roku nějak dále vzdělávat?
Vedle jazykového kurzu, který je dobrovolníkovi hrazen z grantu, absolvuje v rámci ESC každý dobrovolník sérii 3 školení, které jsou mu také plně hrazeny. Jde o školení předodjezdové ve vlastní zemi, které provede buď vysílající organizace, nebo národní agentura a připraví tak dobrovolníka na pobyt v zahraničí. Dále proběhne školení popříjezdové a střednědobé v zemi projektu. Na konci projektu proběhne hodnocení celého projektu. Některé organizace umožňují dobrovolníkovi absolvovat další semináře a školení.
Budu mít dovolenou, nebo nějaké volné dny, abych mohl jet domů?
Dobrovolník má nárok na 2 dny volna měsíčně (kromě víkendů). Dovolenou si může vybrat postupně, či najednou, např. o Vánocích.
Může za mnou přijet někdo na návštěvu?
Samozřejmě! Za dobrovolníkem mohou přijet jeho přátelé, či rodina, nebo může dobrovolník jet na návštěvu domů. Dobrovolník může se svým volným časem nakládat, jak uzná za vhodné.
Kontaktní osoba:
Mgr. Dita Bulínová,
koordinátorka zahraničního dobrovolnictví
e-mail: bulinova@totemplzen.cz